بيست و سه روز با غدير

تنها 6 روز… تا اكمال دين باقي است

نوشته شده توسط گروه فرهنگی امیدواران

براي ديدن تصوير بزرگتر لطفا كليك كنيد

  تنها 6 روز… تا اكمال دين باقي است

سه‌شنبه دوازدهم ذي‌الحجّة سال دهم هجري قمري، 21 اسفند سال دهم هجري شمسي، دوازدهم مارس سال 632 ميلادي

امروز آخرين روز توقّف در مِنا است و آخرين مراحل حج در حجّه الوِداع به پايان خواهد رسيد.

پيامبر اسلام صلي‌الله‌عليه‌وآله‌ امروز يكي از تكاليف مهمّ خود را در اين سفر- كه آموزش عملي اعمال و مناسك حجّ ابراهيمي به مسلمانان است- تمام و كمال به پايان مي‌رسانند و در هر مورد واجبات و مستحبّات آن را براي مردم بيان مي‌فرمايند. بدين ترتيب اعمال حج به پايان خواهد رسيد.

پس از پايان مراسم حج، دستور الهي بر پيامبر صلي‌الله‌عليه‌و‌آله‌ چنين نازل مي‌شود:

« نبوّت تو به پايان رسيده و روزگارت كامل شده است. اسم اعظم و آثار علم و ميراث انبيا را به عليّ ‌بن ابي‌طالب بسپار كه او اوّلين مؤمن است. من زمين را- بدون عالِمي كه اطاعت من و ولايتم با او شناخته شود و حجّت بعد از پيامبرم باشد- رها نخواهم كرد.»1

يادگار انبيا، صُحُف آدم و نوح و ابراهيم(ع)، تورات و انجيل، عصاي موسي(ع)، انگشتر سليمان(ع) و ساير ميراث‌هاي ارجمند- كه فقط در دست حُجج الهي است و نزد انبياي پيشين و اوصياي ايشان دست به دست گشته و هم اكنون نيز خاتم انبيا صلي‌الله عليه و آله حافظ آن است- اينك بايد به وصيّ آن حضرت منتقل گردد.

پيامبر صلي الله عليه و آله، اميرمؤمنان عليه السلام را فرا مي‌خواند و مجلسي خصوصي ترتيب مي‌دهد تا ودايع الهي را به آن حضرت بسپارد.

بدين‌سان به اعجاز نبوي، ميراث هزاران سالة انبيا(ع) به حضرت اميرمؤمنان عليه السلام سپرده مي‌شود و اين امانت‌ها از مولاي متّقيان به امامان بعد انتقال مي‌يابد… و اينك در دست مبارك آخرين حجّت پروردگار حضرت بقيه الله ارواحناله‌الفدا است.
——————————————————————————–
1. بحارالانوار/28/ص96 و 37/ص202 و 40/ص216

 
 
منبع: گروه فرهنگی امیدواران

درباره نویسنده

گروه فرهنگی امیدواران

دیدگاهتان را بنویسید

هفده − 5 =